3. Listopad 2021, Kampus Hybernská: Esejista František Listopad – večer na téma „exil”

Může jít o obrázek outdoors a text that says 'Esejista František Listopad a večer na téma "exil" 100 Listopad KOS FILOZOFICKÁ FAKULTA Univerzita Karlova Pohovorí: Michal Jareš Míla Janišová Vít Kazmar Karolina Válová 3.11.v 11. 18:00 Kampus Hybernská, místnost 3D'

Pokračování cyklu setkání věnovaných tvorbě a osobnosti Františka Listopada u příležitosti stého výročí jeho narození. Nejen o Listopadově esejistice a širším kontextu exilu promluví Míla Janišová, Michal Jareš, Vít Kazmar a Karolina Válová.

V roce 1947 odjel František Listopad do Paříže jako dopisovatel Mladé fronty a posléze se stal šéfredaktorem francouzsky psaného časopisu Parellèle 50. Když došlo v roce 1948 ke komunistickému převratu, rozhodl se Listopad ve Francii zůstat. V roce 1958 pak přesídlil do Portugalska. Umělecky se různými formami vyjadřoval v několika jazycích, nepřestal nicméně psát česky a bytí v exilu zůstalo podstatným tématem jeho tvorby.

Tématu exilu se pak budou týkat také „nelistopadovské“ příspěvky: o jednom „dobrovolném básnickém exilu“ ve Španělsku a o jazykové situaci autorů Severní Afriky.

Akce se koná 3.11. od 18:00 hodin v místnosti 3D Kampusu Hybernská (3. patro, budova D) – sledujte šipky, intuici, případně se neostýchejte zeptat ve vrátnici či v kavárně.

Předběžný harmonogram:

18:00–18:20 Karolina Válová: úvodní slovo, Listopadova esejistika
18:20–18:40 Michal Jareš: Listopad v exilových časopisech
18:40–19:00 Míla Janišová: Jazyk tvorby jako exil – severoafrická zkušenost
19:00–19:20 Vít Kazmar: Setkání v Málaze – „dobrovolný exil“
19:20–19:30 debata

Večer je součástí projektu 100 František/Jorge Listopad, na němž spolupracuje Oddělení portugalistiky FF UK, Oddělení Portugalistiky FF Univerzity Marie Curie Sklodowské v Lublinu a Portugalské centrum Instituto Camões. Na večeru se podílí Komparatistický spolek KOS a Kampus Hybernská.

Vstup volný

FB událost: https://www.facebook.com/events/588323742587151/